כתבו עלינו

רשת חקירות תמיד לצידך

התעללות קשה בחוסים

תיעוד מזעזע: התעללות קשה בחוסים חסרי ישע במוסד “אילנית”

חוקר פרטי שהסתנן למוסד פסיכיאטרי בפרדס חנה תיעד את מסכת העינויים שעוברים החוסים במקום, חלקם לוקים בפיגור שכלי. במקרה אחד, סירב מטופל לאכול וחטף מכות וקללות מהמטפלים. “תגמור כבר לאכול יא בן זונה”, צעקה עליו מטפלת. משרד הבריאות: “עד סוף השנה תסתיים ההתקשרות עם המוסד”

פרשת התעללות קשה נחשפה אתמול (ראשון) במוסד הפסיכיאטרי “אילנית” בפרדס חנה. פז שוורץ, חוקר פרטי שהסתנן למוסד במסווה של עובד, תיעד את היחס הקשה, האלימות וההשפלה שחווים החוסים במוסד מצד המטפלים. “אלימות מילולית, אלימות פיזית, כל הזמן, כל רגע נתון”, הוא מתאר. אלימות, על פי עדותו של שוורץ, היא דבר שבשגרה.

 במקרה אחד, סירב מטופל לאכול והוא חוטף מכות וקללות מהמטפלים. “תגמור כבר לאכול יא בן זונה”, צעקה עליו מטפלת. “תלך החוצה, כוס אוחתק”, זרק לעברו מטפל אחר, תוך שהוא שמרביץ לו. במקרה אחר, הבחין שוורץ בחוסה קשור לכיסא בחדר האוכל, לאורך כל שעות היום. “בסביבות ה-14 יום הוא היה קשור לכיסא”, סיפר שוורץ. “כשהוא משוחרר בלילה, מקלחים אותו עם צינור ושולחים אותו לישון בחדר מבודד, כשהוא נעול, ובבוקר חוזר חלילה”.

מטפלות הורשעו בשידול החוסים לביצוע מעשי סדום

זו לא הפעם הראשונה בה מתגלים מקרי אלימות מזעזעים במוסד, המאכלס כ-140 חוסים. על הנעשה מעבר לחומות המוסד ניתן אולי ללמוד מגזר הדין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה, שהרשיע את עדי רווח ואורלי וונדה, שתי מטפלות שעבדו במוסד, בפרשיית התעללות מינית חמורה בחסרי הישע.

בין הסעיפים בהם הורשעו המטפלות היו שידול החוסים לביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים, כשרווח אפילו מצלמת את המעשים במכשיר הטלפון שלה. אנשי משרד הרווחה ערכו ביקורת במקום וזו העלתה ממצאים קשים. “מממצאי הביקור עולה תמונה קשה בקשר לאיכות הטיפול של המעון”, נכתב בדוח שחובר לאחר הביקור. “המראות והריחות קשים. קיימים כשלים היגייניים חמורים רבים. ממצאי הדוח קשים”.

כבר ב-11 בנובמבר 2012 העביר מנכ”ל משרד הבריאות, רוני גמזו, מסמך לארגון “בזכו”ת”. “החלטת המנכ”ל היא להיערך לסגירה הדרגתית של האשפוזית באילנית”, נכתב בו, אבל התכניות האלה עדיין לא בוצעו. “אנחנו קודם כל דורשים ממר רוני גמזו, לסגור את החלק שלו באילנית, להוציא מהמקום את האנשים עם המוגבלות הנפשית שהוא מממן אותם שם”, דרשה נעמה לרנר, מארגון בזכו”ת.

גמזו התחייב בפני חדשות 10 היום כי עד סוף השנה תסתיים ההתקשרות עם מוסד אילנית, וכ-200 חוסים הנמצאים תחת הפיקוח של משרד הבריאות יועברו לפתרונות אחרים.

“לא נתקלנו באלימות מילוית או פיזית”

תגובת משרד הרווחה: “המשרד אחראי למסגרת של האנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית בלבד. במהלך השנה וחצי האחרונות, הופנה רק דייר חדש אחד למעון, לאחר שכל הדוחות האחרונים היו חיוביים מאוד ולא נמצא מעון אחר מתאים בעבורו”. 

תגובת מוסד אילנית: “אין מצב של מתן הוראת הגבלה בחדר בידוד ליותר משש שעות. במקרה של מטופל תוקפני במיוחד, המסכן את סביבתו ובהוראת רופא בלבד, ניתנת הוראת קשירה, לכול היותר לארבע שעות בלבד, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לא נתקלנו באלימות מילולית ו/או פיזית ו/או התייחסות מינית ממטפל למטופל”.

ערוץ הכנסת
משבר בריאות הנפש

חושפים ניגוד עניינים

צוות החוקרים והחוקרות של ‘רשת חקירות’ חושפים ניגוד עניינים בהליך גירושין גדול, בעקבות חקירה פרטית מאומצת שחשפה פרטים בעייתיים על הבורר בתיק – כתבה שפורסמה באתר העיתון ‘כלכליסט’ (22.8.2012):

לקריאה

תנו למקצוענים לעשות את העבודה

לייעוץ ראשוני ללא עלות כל שעליך לעשות הוא ליצור עמנו קשר כעת ונשמח לעמוד לרשותך!

התקשרו עכשיו
השאירו פרטים